Zainteresowanie fotowoltaiką rośnie

fotowoltaiką

Fotowoltaika to ostatnio jeden z częściej poruszanych tematów, kiedy mowa o energii elektrycznej w Polsce. Na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką wpływa kilka nakładających się na siebie czynników, jakich?

Dlaczego zainteresowanie fotowoltaiką rośnie?

Na wzrost zainteresowania fotowoltaiką z pewnością duże znaczenie ma wzrost cen prądu. Choć w zeszłym roku nie wszyscy go odczuli ze względu na działanie rządu, to już w tym roku będzie bardziej odczuwalny, a i w kolejnych nie zapowiada się na zmiany w odwrotnym kierunku. Wizja rosnących cen prądu sprawia, że zarówno firmy, jak i osoby prywatne szukają sposobu na uniezależnienie się od stawek za energię elektryczną. Fotowoltaika daje taką możliwość. Stąd też coraz więcej osób interesuje się tym jak działa fotowoltaika, ile kosztuje, jaki jest czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Polityka klimatyczna UE i programy rządowe

Kolejny powód to polityka klimatyczna prowadzona przez Unię. UE narzuciła krajom europejskim, również Polsce, konkretne cele związane ze zwiększeniem udziału OZE w ogólnym mixie energetycznym. Wystawienie takich celów spowodowało, że rząd zaczął organizować różne programy, które oferują dofinansowanie dla fotowoltaiki (Mój Prąd, Czyste Powietrze, Energia Plus czy PolSEFF 2). Te programy umożliwiają obniżenie ceny instalacji fotowoltaicznych zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. To oczywiście zwiększa opłacalność inwestycji i sprawia, że staje się bardziej osiągalna dla szerszej grupy osób.

Panele PV tanieją

Dlaczego jeszcze zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta? Ponieważ cena zakupu paneli fotowoltaicznych maleje. Dziś jest znacznie więcej sprzedawców niż jeszcze choćby 7 czy nawet 5 lat temu. Zwiększona konkurencja i nowsze technologie sprawiają, że ceny paneli spadają. Oczywiście ich zakup nadal nie należy do tanich, ale jeśli do niższych cen doda się jeszcze kwotę dostępnych dotacji, to okazuje się, że wiele domostw może sobie pozwolić na inwestycję w instalację fotowoltaiczną.

Smog i walka o czyste powietrze

Kolejny powód to po prostu troska o zdrowie. Poziom smogu w różnych miastach Polski jest po prostu alarmujący. Jego obecność wpływa na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Coraz większa świadomość zagrożeń jakie powoduje smog, składnia wielu do szukania alternatywy dla tradycyjnych „kopciuchów”. Jedną z najbardziej dostępnych i odnawialnych jest właśnie fotowoltaika.

W gruncie rzeczy dostępność i ceny paneli fotowoltaicznych, ekologia, a także polityka mają zasadniczy wpływ na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką. Czy to dobrze? Tak. Jeśli w efekcie mamy oddychać czystszym powietrzem i mniej eksploatować i tak malejący zasoby węgla, to z pewnością jest to dobry kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *